Slovenský jazyk
  
Mapa stránky |Kontakt 

Čakáme mačiatka

Mačiatka

Naše mačky

Naši kocúri

Kde nás môžete vidieť

História Britských mačiek

O nás

Čo o nás píšu naši priatelia

Mapa stránky

Kontakt

Naša chovná stanica - LUSTRA CATS

 

 

Zopár slov o nás


Naša chovateľská stanica  - LUSTRA CATS  sa venuje chovu Britských mačiek už viac ako 10  rokov. Naše zameranie je na modrú a lilovú farbu, ale príroda nás občas obdarí aj farbou korytnačinovou, krémovou, čiernou a čokoládovou. 

 

Sme členmi medzinárodnej organizácie FIFe a SZCH.

Naše chovné mačičky a kocúrikovia majú tituly /od interšampióna až po eurošampióna/  získané na výstavách, ktorých sa zúčastňujeme pravidelne  na Slovensku, v Čechách, v Slovinsku, v Chorvátsku, v Maďarsku, Poľsku aj v Rakúsku a v týchto krajinách žije aj veľa našich odchovancov.

Sme uzavretá chovná stanica, takže neposkytujeme žiadne krytie pre cudzie mačičky, všetky naše mačiatka sú potomkami našich vlastných chovných mačičiek a kocúrikov, a tým zabezpečujeme nerizikový zdravotný stav našich zvierat. Krvnú líniu oživujeme výlučne kúpou kocúrov a mačiek z iných renomovaných kvalitných chovných staníc.

A teraz trošku našich skúseností a rád novým majiteľom našich mačičiek pre začiatok:

Naše mačičky predávame už zaočkované, odčervené, čipované, s kúpnopredajnou zmluvou, europasom a rodokmeňom a tiež s porciou krmiva, ktoré používame. Okrem toho, mačičky odovzdávame s ostrihanými pazúrikmi a vyčistenými uškami.

Takže najbližšia návšteva zverolekára Vás čaká až pri najbližšom preočkovaní /spravidla po roku/.

Naše rady a skúsenosti nemusia byť univerzálne, každá chovná stanica má svoje metódy a skúsenosti, ale nám sa osvedčilo toto:

Čo potrebujete hneď po kúpe mačiatka:

Hneď od začiatku mačiatka potrebujú záchodík - dnes sa ponúka množstvo typov, veľkostí a farieb, takže si vyberte hlavne podľa veľkosti mačiatka, aké bude v dospelosti /pre britky zvoľte strednú, príp. väčšiu veľkosť/ a podstieľku, naše mačiatka sú zvyknuté na zverlit /žlto-zelený obal/, je to prírodný materiál neškodný pre životné prostredie. A nezabudnite na lopatku na odstraňovanie znečistenej podstieľky.

Okrem toho dve misky - na krmivo a vodu, radíme radšej väčšie, ak je mačička dlhšie sama, aby jej zásoba vydržala. Pokiaľ nie je kastrovaná, miska môže byť plná, mačička skonzumuje iba  potrebné množstvo, neprejedá sa.

Veľmi odporúčame prenosku na zviera. Zíde sa pri cestách autom, k veterinárovi a pre mačičku je to útočisko, ktoré pozná a kde má pocit bezpečia v cudzom prostredí. Zároveň chránite ju a pri šoférovaní aj seba. Ideálne je s otvorom navrchu, mačička sa z nej lepšie vyberá.

Štrabadlo podľa vašeho výberu, ak budete trpezliví naučíte mačičku neškrabať kdekoľvek, a ešte lepšia rada - strihať pazúriky. 

Ostatné potreby sú na Vás.... Miesto na ležanie si zväčša nájde mačička sama a keď to neustrážite, tak bude tráviť noc s Vami v posteli. Takže nebuďte sklamaní, keď ohrdne drahými ležoviskami a vyberie si starú deku - to je jej voľba a Vaša zbytočná investícia.


Kŕmenie:

Krmivo s ktorým máme vynikajúce skúsenosti - granulky značky SANABELLA, od výrobcu BOSCH, zásobu na pár dní a kontakt na predajcu dostanete od nás pri kúpe mačiatka. Pre mačiatka do 1. roka radu KITTEN, pre mačičky staršie ako jeden rok radu HAIR & SKIN.

Okrem toho naše mačičky milujú /až na zriedkvé výnimky/surové hovädzie srdiečko, ktorým kŕmime min. 1x týždenne. Mäso dáme najprv zmraziť /kvôli zničeniu prípadných baktérií/ a podávame ho v kúskoch veľkých ako detská dlaň, aby boli mačičky donútené ho žuť a pritom posilovať svaly na hlavičke.

Nikdy nedávať sladké kravské mlieko !!!!!

Ak sa neviete vzdať predstavy mačičky vylizujúcej misku, tak radšej skúste kyslú smotanu, jogurt a podobné kyslomliečne výrobky.

Ale verte granulky a mäsko sú pre ne najlepším krmivom.

Ak má mačička tráviace problémy je potrebné ju pravidelne odčervovať, prípadne z času na čas podávať pastu na rozpustenie srsti, ktorá sa jej pri čistení jazykom dostáva do žalúdka. Sú to nenáročné úkony, o ktorých sa prípadne poraďte s veterinárom, ale z lásky k mačičke ich zvládnete aj sami.


Hygiena:

Naše mačiatka odovzdávame s naučenými hygienickými návykmi, takže ich netreba nič učiť. Zo začiatku je treba misky s vodou a jedlom dať blízko záchodíka, kým si mačiatko zvykne na priestor. Po pár dňoch, keď spozná domácnosť, ich môžete uložiť podľa potreby, ale aby malo k nim vždy voľný prístup.

Mačičky nie je potrebné kúpať, pokiaľ sa nejako náhodne neznečistili /spadli do blata a pod./ sú veľmi čistotné a kúpanie neprospieva kvalite ani vzhľadu ich srsti. Česanie tiež nie je nevyhnutné /okrem dlhosrstej varianty/, ak to má rada češte ju len pre vaše a jej potešenie - riedkou kefou so zaoblenými hrotmi. Treba počítať s jarnou a jesennou obmenou srsti, kedy je badať výrazné padanie srsti. Stojí Vás to trošku starostí a práce, ale verte výmena srsti zabezpečí, že sa Vaša mačička zbaví tej staršej a už použitej a bude znovu krásna a voňavá.

Britské mačičky majú výrazne veľké a okrúhle oči, ktoré sú veľmi krásne a je to ich typický znak, ale tým, že sú tak otvorené, sú aj trošku citlivé na prievan a prach. Pokiaľ sa prach a prievan dajú obmedziť bude im to prospievať. Pri väčšej slzivosti /ak veterinár vylúči zápal/, je potrebné očká utierať vatovým tampónom a občas umyť klasickou očnou vodou, potom bude mať mačička naďalej žiarivé a zvedavé očká. 

Ak sa bojíte značkovania od kocúrikov, značkovanie nie je pravidlom, u kocúrikov z nášho chovu značkovanie nepozorujeme, ale samozrejme zaručiť sa nemôže žiadny chovateľ. Keď žije Váš kocúrik bez konkurencie - t.j. bez iného kocúra a mačičky, zvyčajne neznačkuje, nemá k tomu dôvod, keďže neexistuje konkurencia a nepotrebuje označiť svoje územie. Ak však kocúrik začne značkovať, spravidla pomôže kastrácia /po roku života/.


A ostatné rady:

Ak neplánujete ďalší chov a mačičku máte iba pre radosť, odporúčame sterilizovať, alebo kastrovať mačiatko až po roku života. Nie skôr. Pre jej  a jeho zdravý vývoj radšej vydržte prvú ruju, ktorá sa niekedy prejavuje iba plačlivým zvukom /nie je to pravidlo/. Kastrácia v mladšom veku nemusí byť úspešná, ale to sa poraďte aj s veterinárom.

Kastráciu určite odporúčame, ak nebude mať mačička /kocúrik/ partnera, zbytočne by sa trápili.

Keď príde mačička do Vašej domácnosti, tolerujte jej nedôveru voči novému prostrediu. Odrazu sú okolo nej neznáme pachy a ľudia, takže pre istotu niekam zalezie a vyčkáva čo sa bude diať. Ale nebojte sa, čochvíľa ju premôže vlastná zvedavosť a začne skúmať okolie, až kým sa nepresvedčí, že ju všetci majú radi a je s nimi fajn.

Nikdy ju násilím nevyťahujte z jej úkrytu, môže sa začať brániť. Iba sa s ňou zhovárajte, prípadne sa začnite hrať s nejakým pre ňu zaujímavým predmetom /loptička, povrázok./ a znovu zaúraduje tá zvedavosť .......  

Niektoré mačičky nemajú radi výšku - britská mačička je tzv. zemná, má rada kontakt s ľudským telom, ale nie nosenie vo výške, ak sa začne brániť noseniu na rukách, radšej ju hladkajte na Vašich kolenách, na zemi, sedačke a podobne, majú väčšiu istotu. Ak na ruky, tak v objatí a opretú o Vašu hruď.

Zvyčajne raz denne pár minút behajú v priestore ako splašené, je to len zdravá denná pohybová rozcvička, ak máte na to priestor, tak ich nechajte vyblázniť sa....


A na všetko ostatné, na čo sme zabudli, vám radi odpovieme osobne.

 

 

Všetkých budúcich majiteľov mačičiek a kocúrikov
upozorňujeme, že vlastniť mačičku s preukazom pôvodu
neznamená povinnosť chodiť na výstavy, iba možnosť. 

Ak Ste si otvorili našu stránku. znamená to, že rozmýšťate nad kúpou mačičky. Ak chcete mačku na chytanie myší, takú "od susedov",tak to bude pre Vás len zábavné čítanie. Je pravda, že takéto mačky majú možno kratší život, no aj slobodu a myši, ktoré žiadna konzerva nenahradí.


Ale, ak chcete maznáčika do bytu, tak čítajte ďalej. Ak vám teda nevadí srsť a stačí vám mačka, ktorá nemá špecifické znaky určitého plemena, odporúčam vám navštíviť útulok pre zatúlané zvieratá. Je tam veľa čakateliek na milujúceho človeka.


Ak ste si však už prelistovali knihu s prehľadom mačacích plemien a jedno vás zaujalo tak, že mu neviete odolať, tak je pre vás vhodná mačka s preukazom pôvodu.


Tu sa musím zastaviť a napísať, že neexistujú mačky bez PP a s PP v takom ponímaní, ako to majú ľudia zaužívané!


Existujú len dve skupiny mačiek - dvorové a papierové!Dvorové

- to sú tí "murkovia", ktorí patria na dedinský dvor a vznikli prirodzeným neplánovaným krížením - postarala sa o to príroda. Aj tieto mačky sú vhodné do bytu, čoho príkladom je množstvo takýchto mačiek, ktoré sa dobrovoľne vzdali pobytu vonku a radšej podriemkavajú "pri peci" a na obed majú Whiskasky namiesto toho, aby behali po dvore a chytali myši. Takéto mačky môžete získať buď darovaním, alebo z útulku a ešte urobíte dobrý skutok, keď im darujete domov.

Papierové

- tie sú chované v registrovaných chovateľských staniciach a ich chov podlieha kontrole tak, aby boli zabezpečené ich dobré životné podmienky a aby boli odchovávané iba také jedince, ktoré spĺňajú určený štandard plemena. Mačatá, ktoré štandard plemena nespĺňajú, musia byť z chovu vyradené a je ZAKÁZANÉ ich ďalej v chove používať. Toto býva uvedené aj v kúpno-predajnej zmluve. Mačky z takýchto chovov bývajú drahé, no máte tu zaručené, že Donský Sphynx vám neochlpatie, britská mačka sa nezačne nápadne podobať tej zo susedovho dvora a Maine Coon vám narastie do takej veľkosti, akú ste videli na výstave!Tretia kategória mačiatok, ktorá je ľudovo nazývaná "Bez PP"

by ani nemala existovať! Sú to tie chovy, kde bola porušená kúpno-predajná zmluva a ľudia, ktorí kúpili mača s PP, no ono bolo pôvodne z nejakých príčin vyradené z chovu, ho používajú na chov a tvrdia, že je po rodičoch s PP (čo môže byť pravda), no nemá papiere, lebo :

  • by to bolo drahšie, lebo papiere (PP- preukaz pôvodu) sú drahé.
    Papiere stoja 5  € - je to naozaj také drahé ?
  • by to bolo drahšie, lebo by mača muselo byť čipované - pozor na to - od roku 2013 bude u nás čipovanie povinné, tak sa tomuto úkonu a poplatku zaň aj tak nevyhnete !

  • by to bolo drahšie, lebo s mačkami s PP treba chodiť po výstavách a keďže takto to netreba, je ich cena nižšia. Pravdou je to, že mačke stačí JEDINÁ výstava na to, aby mohla byť použitá v chove. Tých cca 50€, čo by ten jeden výstavný deň stál, je tak veľa, aby mačka nemohla mať papiere? Nie je skôr dôvodom, že tá mačka by výstavou neprešla, lebo nespĺňa štandard plemena?

  • by to bolo drahšie, lebo mačkám bez PP stačí len očkovací preukaz a mačky s PP musia mať Pet Pas. Áno, je to pravda, všetky čistokrvné mačky musia mať Pet Pas (jeho cena je 10€ a vydáva sa pri čipovaní), no Pet Pas vám v budúcnosti zabezpečí, že s mačkou môžete bez problémov vycestovať za hranice.Je mnoho "rozprávok", akými takýto "chovatelia" ohlupujú budúcich majiteľov ich odchovov. Ak sa však nad všetkým zamyslíte a použijete sedliacky rozum, tak vám musí byť jasné, že v takýchto chovoch asi nie je všetko "s kostolným poriadkom". Tu sa môže krížiť v nekontrolovaných frekvenciách (množstvo vrhov za sebou), v často zlých podmienkach a hlavne - tu často ani neviete, kto sú vlastne rodičia mačaťa.

Vznikajú jedince, ktoré sa na svojich papierových kolegov ani zďaleka nepodobajú, pochádzajú z krytia "matky so synom", majú psychické problémy, alebo s nimi vo vyššom veku môžete k veterinárovi chodiť "ako na klavír". V konečnom dôsledku vás takáto mačka môže stáť oveľa viac ako (v začiatkoch síce) drahšia mačka s PP, no z čistého chovu.Našim posledným upozornením je to, že mača NESMIE matku opustiť skôr, ako v 13-tich týždňoch veku. Neponáhľajte sa s vlastníctvom mačiatka, kým na to nie je vhodný čas, aj ono chce mať pri sebe svoju mamičku a súrodencov, kým to potrebuje.  Tento vek úzko súvisí s naviazaním sa mačaťa na človeka. No a samozrejmosťou je aj úplné zaočkovanie mačaťa.


S výberom sa neponáhľajte. Dobre si rozmyslite, aké zviera chcete a vyberajte si LEN medzi dvomi skupinami

Murko z dvora alebo mačka s "modrou" krvou.V prípade tých čistokrvných navštívte pár výstav a porozprávajte sa s chovateľmi toho plemena, ktoré vás zaujalo. 

 

© 2006 - 2021  Všetky práva vyhradené Lustracats.sk | Počet prístupov: 131693