Slovenský jazyk
  
Mapa stránky |Kontakt 

Čakáme mačiatka

Mačiatka

Naše mačky

Naši kocúri

Kde nás môžete vidieť

História Britských mačiek

O nás

Čo o nás píšu naši priatelia

Mapa stránky

Kontakt

O Britských mačkách

Britská mačka

Patrí medzinajobľúbenejšie krátkosrsté plemená. Vďaka svojej priateľskej povahe a obdivuhodnej schopnosti prispôsobiť sa je ideálnym spoločníkom detí i dospelých. Jej nároky na každodennú starostlivosť a veľkosť životného priestoru nie sú veľké, preto je vhodná aj pre začiatočníkov a ľudí žijúcich v mestských bytoch.

História
Plemeno britská krátkosrstá mačka sa začalo chovať po roku 1900 vo Veľkej Británii. Britské mačky boli vyšľachtené z perzských mačiek a zavalitých mohutných domácich mačiek a chovali sa výhradne vo veľmi módnej modrej farbe. Vplyv perzských mačiek vniesol do chovu britských mačiek základ rôznych farebných variet. Ich hlavnou dominantou povahy je dobromyselnosť, preto sa výborne hodia aj k deťom. Britky nepoužívajú svoje pazúriky bezdôvodne. Agresivita u britiek je skôr rarita.

Britský charakter
Britky sú známe svojou kľudnou a rozvážnou povahou (ako Briti). Ako mačiatka sú veľmi žívé a hravé, neustále skúmajúce nové veci, veľmi zvedavé a učenlivé. Výborne sa znášajú s inými domácimi zvieratami a aj mačkami. Britky sú veľmi samostatné, nevyžadujú pozornosť ako niektoré štíhlejšie plemená (siamky, orientalne mačky a pod.). Dokážu sa sami zahrať a niekedy prespia celé hodiny. Majú povahu aristokrata, čo nám aj dávajú najavo. Sú vhodné pre ľudí, čo chcú mať doma kľudného a inteligentného spoločníka v tele mačky. Ich srsť nevyžaduje zvlásť veľkú pozornosť, prečesanie 1-krát týždenne stačí.

Exteriérové znaky

Telo
Britská mačka je stredne veľká až veľká, impozantne stavaná mačka. Má robustné svalnaté telo so širokým hrudníkom, krátke nohy s guľatými a mohutnými labkami. Pomerne silný chvost je krátky, so zaoblenou špičkou.

Hlava
Hlava je masívna, guľatá, s plnými lícami, umiestnená na silnom, krátkom krku. Nos je krátky a široký, prechádza do mierneho prehnutia na oblom čele. Uši sú malé, so zaguľatenou špičkou, na hlave široko nasadené. Oči sú veľké, okrúhle, široko otvorené a posadené. Ich farba závisí od farby srsti mačky: môžu byť oranžové až medené, modré, modrozelené alebo zelené.

Srsť
Srsť je krátka, s hustou podsadou, silná a pružná, k telu neprilieha hladko, ale mierne odstáva.Britské mačky sa dnes vyskytujú vo veľmi bohatej škále farebných variet. Najobľúbenejšou je klasická modrá farba.

Z plných farieb sú ďalej známe biela, čierna, lilavá, čokoládová, červená a krémová. Okrem týchto variet sa vyskytujú dvojfarebné (bicolor), trojfarebné (tricolor), harlekýn a van alebo korytnačinové, a to podľa druhu a typu rozloženia farebných škvŕn na tele. Známe sú tiež britské mačky s kresbou (tabby): habešská, tigrovaná, bodkovaná a mramorovaná. Z najnovších variet sú veľmi príťažlivé striebristé, dymové a závojové, zlaté a mačky s odznakmi (colourpoint). V súčasnosti uznáva FIFe až 229 farebných variet tohto plemena.

Povaha
Britská mačka má veľmi jemnú a mierumilovnú povahu. Je vyrovnaná, sebestačná a pokojná, nie je vôbec hlučná. V útlom veku je temperamentná a hravá ako všetky mačiatka, v dospelosti sa však stáva menej aktívnou, veľa času prespí a svoju prítomnosť v dome nedáva príliš dôrazne najavo. Je prispôsobivá a priateľská, dobre si vychádza s deťmi. Vďaka nekonfliktnej povahe sa znáša pomerne dobre aj s inými mačkami alebo so psom. Svojim ľuďom je verná a oddaná, má pochopenie pre ich slabosti a toleruje ich s veľkou dávkou trpezlivosti. Zároveň si však zachováva vždy primeraný odstup a nedopustí nežiaducu manipuláciu. Ocení láskyplné rodinné prostredie, v ktorom sa jej dostane nielen plných misiek s obľúbenými maškrtami, ale aj dostatok nehy a maznania. Napriek svojej mierumilovnej povahe a dobromyseľnému výzoru plyšového medvedíka je vynikajúcim lovcom a často prekvapí nečakane rýchlou reakciou a pohybovou zdatnosťou.

Starostlivosť
Je pomerne nenáročná. Starostlivosť o ňu ľahko zvládnu aj začiatočníci, či deti v školskom veku. Srsť britskej mačky postačuje raz týždenne vyčesať štetinovou kefou, prípadne v čase pĺznutia gumenou rukavicou. Britskú mačku, pokiaľ nie je vyslovene znečistená, vôbec nekúpeme.
Britské mačky sú pri dobrej starostlivosti a výžive veľmi vitálne a netrpia na žiadne zvláštne zdravotné problémy. Mačky pomerne ľahko rodia a veľmi zodpovedne odchovávajú svoje potomstvo
.

© 2006 - 2021  Všetky práva vyhradené Lustracats.sk | Počet prístupov: 131693